Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Což takhle dát si Havaj?

Havaj se v českém jazyce stala synonymem pro pohodu a nicnedělání, zkrátka „mít Havaj“. Při vyslovení tohoto názvu si většina z nás představí moře, teplo, palmy a snědé domorodé krásky s květinami kolem krku. Je tomu opravdu tak? Přes všechnu amerikanizaci, komercializaci a globalizaci pořád z velké části ano.

Havajské ostrovy byly původně osídleny Polynésany, až roku 1778 je pro západní svět objevil James Cook. V současnosti patří mezi státy USA, jsou ovšem státem velmi specifickým. Tvoří řetěz hornatých vulkanických ostrovů v centrálním Pacifiku, ležících asi 3 800 km jihozápadně od pobřeží Kalifornie.

Nejstarším (z osmi hlavních) a zároveň nejseverněji položeným ostrovem je Kauai, vzdálený asi 20 minut letu od Honolulu. Vznikl zhruba před šesti miliony let a rozkládá se na ploše 550 čtverečních mil (asi 1 425 km2). Říká se mu také Garden Island, neboli Zahradní ostrov. Ne snad proto, že by tady bylo mnoho zahrad, ale kvůli jeho bujné zeleni, způsobené častějšími dešťovými srážkami oproti ostatním ostrovům.

Na to, že je poměrně malý, nabízí Kauai nepřeberné množství zajímavostí i různých aktivit a velkou variabilitu přírodních krás. Jen asi 10% ostrova je přístupných autem, což sice nepotěší kontinentální Američany zvyklé se pořád vozit, ale pro českého návštěvníka tento fakt zaručuje mnoho zajímavých možností pro putování liduprázdnou přírodou pěšmo. Ve zdejších státních nebo lokálních parcích je přitom možno využít kempování. K tomu však potřebujete získat povolení, vydávané pro státní parky zdarma, pro místní (tzv. county parks) pak za poplatek 3 dolary na osobu a noc. Ovšem pozor! Pro některá zvláště populární místa, např. pobřežní oblast Na Pali, je nutno začít povolení vyřizovat až rok dopředu, jinde počítejte s čekáním jeden až šest měsíců dle ročního období.

Pro pěší turistiku budete potřebovat dobré mapy i dostatek informací, které vám může poskytnout třeba Havajská geografická společnost (Hawaii Geographic Society). Pak už nic nebrání vydat se na túru a projít při tom i některý z doporučených okruhů. Ty zahrnují třeba sestup do nádherného kaňonu Waimea, cestu kolem vodopádů Hanakapiai nebo několika jiných (menších), výlet přes údolí Kalalau, ale i návštěvu známých pláží Kee a Na Pali. Na ostrově jsou také vodopády Manawaiopuna, které byly vidět ve filmu Jurský park. Bohužel nejsou v současné době přístupné, a tak jediná možnost, jak je spatřit, je zaplatit si dosti drahý výlet vrtulníkem.

Mezi další, turisty oblíbené aktivity, patří jízda na koni, rybaření, golf… Možností je spousta. Samozřejmě, že na své si přijdou také vyznavači potápění nebo windsurfingu.

Zapomenout nesmíme ani na zdejší kulturu, jenž je opravdu jedinečná. Nejde přitom jen o známý tanec hula a havajské písně, pod touto slupkou objevíme mnohem víc. Na Kauai najdete několik starobylých posvátných míst („heiau“) nebo záhadné petroglyfy. Zajímavá je také legenda o prastaré rase malých lidí zvaných Menehune, která dříve ostrov obývala. Tito lidé prý byli velmi technicky vyspělí a vytvářeli neuvěřitelné stavby a konstrukce, například odvážné akvadukty či vodní nádrže. Dodnes se objevují v legendách a jsou jim přičítány třeba ztracené klíče, „zmizelé“ předměty apod.

Takže pozor! Až budete na Kauai, hlídejte si zpáteční letenku, aby vám ji Menehune neukradli. Nebo že by to tak bylo lepší, co myslíte?

- red -

Další články, které mimo jiné na stránkách o USA najdete, jsou:
St. Augustine – vzpomínka na koloniální minulost
Aljaška - za kouzlem Severu
New York – město mrakodrapů
San Francisco
Key West – téměř český Karibik

Článek byl zobrazen 5 258 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko